Ahri, League of Legends’ın en güçlü şampiyonu olmaya aday

Bilindiği üzere Riot Games, birçok şampiyonu dengede tutmak ve oyunun rekabetçi havasını koruyabilmek için League of Legends’ı belirli aralıklarla güncelliyor. Şampiyonlar üzerinde uyguladığı nerfler ve bufflar ile de bu durumu iyice pekiştiren geliştirici ekip görünen o ki bazı şampiyonları dengelemek konusunda biraz unutkan olabiliyor.

Son dönemlerde metanın değişmesi ve özellikle suikastçi güncellemesiyle ortaya çıkan saldırı gücü şampiyonlarının üstünlüğünü yine gelen yamalarla birlikte dengeleyen Riot Games anlaşılan o ki önümüzdeki dönmede daha birçok şampiyon üzerinde değişiklikler yapmak zorunda kalacak. Bu değişimlerin belkide en yakın durağındaki isim ise Ahri gibi duruyor. Platin ve daha yukarısındaki liglerde oynanan oyunlarda diğer orta koridor şampiyonlarına göre çok daha fazla bir galibiyet oranına sahip olan Ahri, League of Legends forumlarında oyuncuların bu konuyla ilgili endişelerini dile getirmesiyle birlikte tekrar gündeme geldi. İşin ilginç yanıysa, Ahri’nin bu kadar güçlenmesine sebep olacak hiçbir şeyin yapılmamış olması.

Uzun zamandır ne bir buff, ne bir nerf veya ne de herhangi bir güncellemeye mağruz kalan Ahri için işler giderek ilginçleşiyor. Hali hazırda çok güçlü ve henüz birçok oyuncu tarafından potansiyelinin keşfedilmediği Ahri, şampiyona alınan eşyalarında uzun zamandır herhangi bir değişikliğe uğramamasıyla adeta durumu açıklamasız bırakıyor. Fakat Ahri’nin çevresinde sürekli olarak dengelenen birçok şampiyon bulunması ve metanın her geçen gün değişmesi bir nebzede olsa oyuncuların bu durumu yorumlayabilmelerine olanak sağlıyor.

Ahri aslında uzun bir süredir orta koridorun güçlü seçimlerinden birisiydi. Şampiyonu oyundan düşürebilecek pek bir rakibi olmaması, kitle kontrol etkileri barındırması ve baskınlardan rahatça kaçabilmesine olanak veren mobil yetenekleri bunlardan sadece birkaçı. Çoğu zaman oyunlarda tercih edilen bir isim olan ve kendine yer bulabilen Ahri ise görünen o ki hiçbir zaman bu denli güçlü bir taşıyıcı olmamıştı.

Özellikle TSM’in yıldız orta koridor oyuncusu Søren “Bjergsen” Bjerg‘in 2017 Bahar Mevsimi’nde profesyonel arenada da tercih etmeye başladığı Ahri, yavaş yavaş League of Legends topluluğu içerisinde de kendinden söz ettirmeye başladı. Bjergsen’in ortaya koyduğu üstün performans ile şampiyonun ne kadar güçlü olabileceğini ve hatta sadece birkaç eşya sahibi olarak bile inanılmaz hasarlar çıkarabildiğini görmüştük. Bunun en son örneği ise geçtiğimiz hafta oynanan Bahar Mevsimi’nin 7. Hafta 3. Gün mücadelelerinde karşı karşıya gelen IMT ve TSM arasında gerçekleşti. Bjergsen’in ellerinde adeta farklı bir boyuta ulaşan Ahri’nin ise rakiplerine vurabildiği hasar üst düzeydeydi.

https://youtu.be/UBpLveOdyYQ?t=2503

Ahri’nin profesyonel arenada bile bu şekilde bir hasar verebilme potansiyeli olması açıkcası birçok oyuncuyu tedirgin etmekte. Ayrıca sizi Ahri seçimi yaptığınız için kim suçlayabilir ki ? Onca gördüğümüz inanılmaz hasarlar ve şampiyonun oyuna etki edebilme yeteneğinden sonra. Son dönemdeki istatistiklerede bakılırsa bu konuda yalnız değilsiniz. Özellikle Platin ve üstündeki liglerde bulunan oyuncuların daha sık tercih ettiği ve neredeyse beş karşılaşmanın birisinde bulunan Ahri, ayrıca %53.9’luk galibiyet oranıyla da kendi koridorundaki en yüksek yüzdeye sahip şampiyon olarak karşımıza çıkıyor.

Genel kanıysa Ahri’nin çok güçlü olduğu yönünde toplanıyor. Daha önceki benzer durumlarda bu şampiyonları nerfleyerek bir nebze de olsa durumu kontrol altında tutan Riot Games’in ise şuan için Ahri adına bir planı yokmuş gibi gözüküyor. Fakat önümüzdeki dönemin oyuna neler getireceğini ve Riot Games’in Ahri üzerinde bir değişik yapma kararı alıp almayacağını ise hep birlikte öğreneceğiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*