Tenis Heyecanı İstanbul’a Geliyor!

İstanbul Beşiktaş’ta bulunan bir otelde, Anadolu Ajansı Uluslararası Spor Haberleri Editörü Salih Barış Kuyucu’nun moderatörlüğünde gerçekleşen turnuvaların basın toplantısına Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, Türk Ekonomi Bankası Genel Müdürü Ümit Leblebici, turnuva direktörü Paul McNamee ile Koza Wos Genel Müdürü Yavuz Selek katıldı. Garanti Koza Arena’da düzenlenecek olan TEB BNP Paribas İstanbul Cup Uluslararası Kadınlar Tenis Turnuvası’na en önemli sporcu olarak WTA’da onuncu sırada bulunan Ukraynalı Elina Svitolina’nın katılacağı açıklandı. Son şampiyon milli sporcu Çağla Büyükakçay’ın da yer alacağı bu önemli turnuvada, bir başka Türk tenisçi İpek Soylu da mücadele edecekler arasında yer alıyor. Turnuvada WTA’da yirmi yedinci sırada yer alan Macar tenisçi Timea Babos ile Kanadalı Eugenie Bouchard da şampiyonluk mücadelesi verecek isimlerden biri.

ERKEKLERDE DÜNYA 5 NUMARASI GELİYOR

TEB PNB Paribas İstanbul Open Uluslararası Erkekler Tenis Turnuvası’ndaki en çarpıcı isimlerden biride ATP sıralamasında beşinci sırada yer alan Kanadalı tenisçi Milos Raonic’in ismi ön plana çıkıyor. Dünya sıralamasında 42. basamakta yer alan Arjantinli Diego Schwartzman ile 50. sıradaki Kıbrıs Rum Kesimi’nde Marcos Baghdatis de turnuvada yer alacak sporcular arasında dikkat çeken isimlerden. Milli raketler Marsel İlhan ile Cem İlkel de 1 Mayıs ile 7 Mayıs arasında düzenlenecek olan Garanti Koza Arena turnuvasında yer alacak.

TOPLAM 10 SPORCUMUZ KATILACAK

TTF Başkanı Cengiz Durmuş, yapılacak olan iki turnuvaya toplam 10 Türk sporcunun katılacağını açıkladı. Cengiz Durmuş yaptığı açıklamada, iki turnuvada 5 erkek, 5 kadın olmak üzere toplam 10 sporcumuzun yer alacağını ifade ederken, yapılacak olan bu turnuvanın başka bir ülkede olması ihtimalinde yalnızca Çağla’nın ana tabloda olabileceğini de belirtti. Hedeflerinin Türkiye’yi tenisin merkezi haline getirmek olduğunu aktaran TTF Başkanı Cengiz Durmuş, bunu yapabilmeleri için yalnızca para ve tesisin yetmeyeceğini belirtti. Bunun, birçok bileşkenin birlikte hareket etmesinden geçtiğini ve çok değerli sponsorlarının olduğunu ifade etti. Özellikle Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’ın verdiği destek ve yetki ile tenis severler için çaba harcayan bir ekip olduklarını vurguladı. TEB Genel Müdürü Ümit Leblebici ise tenisi çok sevdiklerini dile getirerek; tenisin, ülkemizi başka bir dünyaya götüren bir spor dalı olarak görüldüğünü ifade etti. Çağla’nın geçen sezon turnuvayı kazandığını hatırlatarak; bu senede ellerinden gelenin en iyisini yapacaklarına ve daha alt katmanlara yani sokağa yayılması için çalışmalar yapacaklarına söz verdi.

Turnuva direktörü Paul McNamee ise Garanti Koza Arena’yı överek, Fransa Açık Tenis Turnuvası’ndan sonra İstanbul’da en iyi tesislerde sporcuların mücadele ettiğinin altını çizdi. Paul McNamee, erkeklerde ödülün 500 bin avro, kadınlarda ise 260 bin dolar olduğunu belirtti. Ayrıca iki turnuvaya katılacak olan tenisçilerin barkovizyondan yaptıkları açıklamalarda, İstanbul’a gelmek için heyecanlandıklarını görülüyordu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir